– Jak duży powstanie ten obiekt?
– Ile jednorazowo będzie przewidziane tam żywego inwentarza?
– Co będzie działo się z odpadami po zwierzęcymi (ściółka, odchody).
W odpowiedzi na pytanie dotyczącego wielkości obiektu przekazuję dane dotyczące budynku i zagospodarowania terenu:
- wymiary budynku 20m x 70m,
- projektowana pow. zabudowy budynku 1400 m2,
- powierzchnia terenu objętego opracowaniem 8742,12 m2,
- powierzchnia biologicznie czynna 2966,23 m2.
Budynek zostanie zlokalizowany w centralnej części działki o nr ew. 656/18 obr. 0016 na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Minikowie, pomiędzy istniejącą zabudową (w miejscu istniejących budynków – pełniły one funkcję obór, które zostaną wyburzone w tym roku). Tu należy podkreślić, że nastąpiła likwidacja stada krów mlecznych i opasów (około 160 sztuk, ale zgody na wielkość stada sięgały 200 DJP), które utrzymywane było na terenie ww. działki, włączając w to dotychczasowe zarządzanie odpadami oraz obornikiem i gnojowicą. Planowane przedsięwzięcie zakłada maksymalną obsadę nowego obiektu do 10 DJP. Zarządzanie wszystkimi rodzajami odpadów dla nowej inwestycji przedstawiam poniżej.
Odległość projektowanego budynku od głównej drogi to około 210 m. Najmniejsza odległość od granicy terenu będące własnością Politechniki Bydgoskiej to około 56 m (w załączeniu orientacyjna lokalizacja budynku – widok z geoportalu).
W odniesieniu do pytania o jednorazowej obsadzie w obiekcie, należy podkreślić, że obiekt nie będzie stanowił typowego obiektu do utrzymywania drobiu – nie będzie to kurnik produkcyjny, a infrastruktura dydaktyczno-badawcza. W swojej infrastrukturze, będzie zawierać:
- część administracyjno-dydaktyczną;
- laboratorium biotechnologiczne;
- laboratorium mięsa z dostosowaną infrastrukturą do przeprowadzenia uboju drobiu zgodnie z zasadami dla uboju gospodarczego drobiu;
- laboratorium In Vivo obejmujące: pomieszczenia do prowadzenia odchowów, pomieszczenia do prowadzenia lęgów.
- powierzchnie magazynowe i komunikacyjne.
Obiekt objęty zostanie planem bioasekuracyjnym z uwzględnieniem jego ogrodzenia i ograniczenia dostępności z uwagi na ryzyko grypy ptaków.
Powierzchnia części przeznaczonej do odchowów to 375,492 m2 łącznie, gdzie zaplanowano 4 odrębne pomieszczenie do odchowów o powierzchni 93,873 m2 każde. Pomieszczenia nie są przeznaczone do komercyjnego utrzymywania drobiu. Stada w nich utrzymywane będą spełniały funkcje dydaktyczną jako stada pokazowe do praktycznego kształcenia oraz badawczą. Z tego powodu w dokumentacji wnioskującej przedstawiono maksymalne możliwe obciążenie obiektu z uwzględnieniem powierzchni bezpośrednio do tego celu przeznaczanych. Ważnym jest, że stada utrzymywane do celów doświadczalnych są tworzone zgodnie z światową metodyką, co oznacza, że ptaki dzielone są na grupy, a owe grupy dzielone na replikacje. W efekcie każde stado objęte pracą badawczą będzie jeszcze mniejsze (do 33 kg/1 m2). Wynika to z konieczności utrzymania grup liczebnie spełniających standardy metodyczne, a dodatkowo z konieczności swobodnej obsługi takiego stada. W pomieszczeniach do odchowów będą stosowane dedykowane demontowalne kojce badawcze oraz ciągi do ich obsługi. Rozwiązanie takie zmniejsza powierzchnię odchowów o ok. 20-25%. W efekcie powierzchnia do odchowów w danym pomieszczeniu wynosić będzie do 75 m2 ,czyli w jednym doświadczeniu umożliwi zasiedlenie stadem na poziomie ok. 600 kurcząt/400 kur niosek (średnio do 2,4 DJP/doświadczenie). Istotnym jest, że przy czterech pomieszczeniach, nie wszystkie będą obsadzane jednocześnie. Dynamika ich wykorzystywania zależna będzie od utrzymywanego drobiu, czasu odchowu, metodyki dla danego odchowu objętego doświadczeniem. Oznacza to, że średniorocznie przy utrzymaniu kurcząt brojlerów, odchowów może być do 6 (jeden okres to 42 dni + 7 -10 dni przygotowania pomieszczenia, + 7 dni odpoczynku pomieszczenia – te wartości bywają zmienne, a w przypadku planowanego przedsięwzięcia również uzależnione od zapotrzebowania doświadczalnego). Chciałbym również podkreśli, że zaplanowano zgłoszenie utrzymywanych stad, tak aby podlegały one nadzorowi inspekcji weterynaryjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Podsumowując, obiekt nie stanowi typowego obiektu inwentarskiego. Planowana przestrzeń do prowadzenia odchowów stanowi tylko składnik planowanej infrastruktury, a same pomieszczenia będą wykorzystywane w taki sposób, aby zapewnić warunki do prawidłowego realizowania metodyk doświadczalnych. Z uwagi na rolę dydaktyczną, nie przewiduje się stosowania maksymalnej dopuszczanej prawem obsady, a w dbałości o dobrostan planowanych stad i ich status zdrowotny, zakłada się stosowanie interwalów czasowych między kolejnymi wstawieniami. Przy tych ograniczeniach i standaryzacjach, maksymalne obciążenie obiektu szacowane jest do 10 DJP, aczkolwiek każde z czterech pomieszczeń wykorzystywane będzie z obsada do 2,4 DJP. Poszczególne pomieszczenia będą wykorzystywane dla różnych grup wiekowych i typów drobiu, co oznacza, że przy zróżnicowanym zapotrzebowaniu na ich użytkowanie szacowane średnie obciążenie utrzymywanym stadem wynosić może ok. 7,2 DJP. Ta dynamika jest tu bardzo istotnym elementem, który należy uwypuklić, gdyż to znacząco odróżnia tego typu obiekt od szeroko postrzeganej fermy drobiu.
Odpowiadając na trzecie pytanie, przewiduje się instalacje odrębnych szamb zgodnych z obowiązującymi standardami do ścieków socjalnych (z części administracyjno-dydaktycznej i przestrzeni socjalnych), oraz szamb do ścieków produkcyjnych – do ścieków wytwarzanych podczas mycia przestrzeni przeznaczonych do utrzymywania drobiu, jego wylęgu czy uboju. Przewiduje się podpisanie umów z odpowiednimi podmiotami upoważnionymi do bezpiecznej utylizacji tych typów ścieków. W przypadku materiału biologicznego (różne kategorie) powstałego podczas prowadzenia lęgów, uboju czy odchowów, przewiduje się ich przechowywanie w warunkach spełniających wymagania przyjęte przepisami prawa. Materiał biologiczny w zależności od rodzaju będzie przechowywany na terenie planowanej inwestycji w warunkach chłodniczych, w strefach do tego przeznaczonych w szczelnych pojemnikach do tego celu dedykowanych. Zbyt materiału biologicznego odbywać się będzie na podstawie zawartej umowy z zakładem utylizacyjnym. Odpady stałe inne, będą sortowane i zbywane na podstawie odrębnego porozumienia z zakładem odpowiedzialnym na terenie gminy.
W przypadku wykorzystywania pomiotu oraz
zużytego materiału ściołowego (różne rodzaje), RZD dysponuje
powierzchniami do poprawnego przechowywania obornika (płyty obornikowe)
oraz gruntami rolnymi (obszar orny).Pola w obrębie RZD są wykorzystywane
do prowadzenia upraw, a kurzy pomiot, czy ściółka z odchowów będą
doskonałym nawozem naturalnym (organicznym), który w praktyce znajduje
zastosowanie w produkcji upraw rolnych. Ilość gruntów ornych w stosunku
do ilości wytwarzanego pomiotu/zużytej ściółki jest wystarczająca
zgodnie z zasadami dyrektywy azotanowej.
Z poważaniem, / Yours sincerely,
dr hab. inż. Mirosław Banaszak, prof. PBŚ
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Katedra Hodowli i Żywienia Zwierząt, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
ul. Mazowiecka 28, 85-084 Bydgoszcz
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz